בין גורל ליעוד - מפגש שפות

 

בין גורל ליעוד- מפגש שפות 

מערך שיעור - יום הזיכרון לרצח רוה"מ יצחק רבין

קול דודי דופק מאת הרב סולבייצי'יק ושכחת התכלית מאת עמוס עוז


אוכלוסיית יעד: תלמידי תיכון

משך השיעור: שעה וחצי

מטרות:

1. למצוא משמעות ומכנה משותף לחיים המורכבים במדינת ישאל.

2. היכרות בסיסית עם רצח רבין ומורשת היום כפי שהתקיימה בישראל ב21 השנים האחרונות.

 


 

פתיחה

אין זה סוד כי יום הזיכרון ליצחק רבין הוא יום קשה.

הוא מרוכב ומכאיב  לחלקי החברה הישראלית ככלל ולציבור הדתי ציוני בפרט.

בשיעור שלפניכם יערך דיון דמיוני בין שני טקסטים:

חלקים מ"קול דודי דופק" שכתב הגרי"ד סולובייצ'יק  והמאמר "שכחת התכלית" שכתב עמוס עוז.

 

הכנה לשיעור:

מומלץ לקרוא את שני המאמרים באורך מלא.   

קול דודי דופק הגרי"ד סולובייצ'יק
שכחת התכלית – עמוס עוז
הדפסת דף המקורות עם קטעים מהמאמרים

 

 


מהלך השיעור

 

1. רקע היסטורי על רצח רבין- תלמידכם נולדו  לאחר הרצח. רובם לא מכירים את אירוע הרצח והרקע, וגם לא את דמותו של רבין. לכן מומלץ בלפתוח במספר מילים על דמותו ועל סיפור הרצח.

 

2. אח שלי?

 

חלקו את הכיתה ל4  קבוצות כל קבוצה תקבל כרטיסים בהם אפיונים של קבוצות בעם:

 

דתי מגרעין תורני במרכז הארץ

מתנחל מגוש עציון

חילוני מקצרין

חילוני תל אביבי

עיתונאי ב'הארץ'

חניך השומר הצעיר

בחורה מנתיבות

מורה בתכון 

תלמיד ישיבה קטנה מירושלים

בת סמינר

 

כל קבוצה תחלק את הכרטיסים לשתי ערמות. "אחי" ו"לא אחי".

הנחיות לדיון בתוך קבוצות:

האם אני מרגיש קשר עם הקבוצה. שותפות? אולי אפילו הזדהות?

עם מי אני מרגיש חוסר רצון או חוסר יכולת לחיות חיים משותפים.

(את כל השלב ניתן לעשות גם בדיון כללי בכיתה שיונחה על ידיכם המורים)

 

3. באותן קבוצות התלמידים ינסחו  משפט של  חלום או תקוה  עבור הקבוצות  השונות.

 

4. במליאה: התלמידים יציגו את החלומות שכתבו ויכתבו אותם על הלוח.

שאלות לדיון-

היכן היה קושי לכתוב את החלום והיכן זה היה קל?

 

5. הציגו שאלה בפני התלמידים: מה קורה כשחלומות של קבוצות שונות מתנגשים?

על מנת לענות עיינו יחד בקטעים מהמאמרים 'קול דודי דופק' ו'שכחת התכלית'.

· בקשו מהתלמידים לכתוב בשני משפטים את עיקר הרעיון של כל אחד מהמאמרים

· הציעו לערוך דו שיח דמיוני בין "קול דודי דופק" ו"שכחת תכלית".

· שאלו: האם ניתן לרקום חלום משותף עבור הקבוצות?

· שאלו: האם ניתן לחזק תחושת שייכות או לאפשר אותה למרות התנגדויות לקבוצות מסוימות?


6. איסוף: שאלו את התלמידים מהו בעיניהם הצעד הראשון שיש לעשות על מנת לייצר חברה שחולמת בנפרד אבל חיה יחד.

עוד בנושא